top of page
  • Onur Y.

Bireysel Deneyim Puanın Kaç?

Deneyim puanı, skoru ya da bir başka deyişle deneyim zekası... Hiç duymamış olabilirsin; normal. Çünkü hayattan aldığın zevki gösteren bu puanlamayı ben icat ettim. Başlayalım mı...Söyle düşün… Bir tarafta 1 milyon USD nakit parası olan biri var. Bolca nakdi var ama zihni parasını kaybedeceğine dair negatif düşüncelerle kaplı. Varlığının tadını çıkaramıyor. Öylesine kapalı ki önündeki fırsatları dahi göremiyor. Diğer tarafta ise 100.000 USD’si olan biri var. Çok varlıklı değil; ancak serveti ve gelirine göre iyi yaşamasını biliyor. Fazlasıyla pozitif. Gelecekte bunu 10’a katlayacağından emin. Gözü hep yeni fırsatlarda. Olumlu ve proaktif.


Sence bu iki kişiden hangisi daha zengin? Elbette ikincisi.


Yukarıdaki örnek Bireysel Deneyim Testi’nin metodolojisini anlatıyor. Çok görmüş geçirmiş, gezmiş dolaşmış olman elbette seni birikim sahibi yapar. Ancak bunlar deneyim notunun zirvede olacağını garanti etmez. Diğer yandan 55 yaşında birinin deneyim skoru, 30 yaşında bir gençten düşük olabilir. Çünkü yaş almış olmak seni yukarı taşımayı garanti etmez.


Hayat koca bir deneyim ise, notunu yükselten şey yaşadıklarından ziyade yaşama karşı tutumundur. Deneyim bir durak değil, daimi bir yolculuktur. Bitiş çizgisi olmayan bir koşudur.

Bu işte hep koşuyor olmak seni yormaz; aksine mutlu eder. Ne de olsa bu dünyadan göçüp gittiğinde yanında götürebileceğin tek şey, mutlu an ve anılarındır.


Senin için özel bir Deneyim Testi hazırladım. Deneyim Skoru'nu ölçecek bu test bir ilk. Aşağıdaki soruları takip ederek, deneyime karşı tutumunu öğren. Ardından onu yükseltmek için ne yapabileceğini düşün.


Deneyimler objelerden, evlerden, katlar ve yatlardan daha değerlidir. Hayatı 5 duyunla doya doya yaşamak seni tatminkar biri yapar. Sevdiklerini de mutlu kılar.


Bireysel Deneyimler


Öncelikle eline bir kağıt kalem al. Aşağıdaki adımlarda ilerledikçe puan elde edecek, bunları kaydedecek ve sonunda toplayacaksın. İlk maddede tam 35 farklı eylem var. Herbiri 1 puan değerinde. Başlayalım.


1. Yakın zamanda… Evet evet, hatta son 6 ayda…

İşten en az 5 gün uzaklaşıp bir yerlere kaçtım. / Görmediğim bir şehri gezdim. / Yurt dışına çıktım. / Türkiye’de başka bir şehirde birkaç gün geçirdim. / Tekne turuna katıldım. / Açık havada yürüdüm. / Karanlıkta denize girdim. / O merak ettiğim müzeye gittim. / Sanat galerilerini dolaştım. / Pek çok kitap aldım, bazılarını okumadım. / En az 5 kez sinemaya gittim. / Yeni açılan o restoranda yemek yedim. / Daha önce hiç yemediğim bir yemeği tattım. / Çakırkeyif oldum. / Kendimi müziğe kaptırdım, acayip dans ettim. / Tanımadığım biriyle konuştum. / Birine içten “seni seviyorum” dedim. / Bana o kişinin “aşkım” deyişini duydum. / Yeni bir işe başladım. / Girişimci oldum ya da olmayı çok istedim. / Yeteneklerimi geliştirecek bir kursa katıldım. / Ulaşması güç hayaller kurdum. / Sevdiğim birine yanlış yaptım. / Bir değil iki değil… Hatalar da yaptım. / Özür diledim. / Aynaya bakıp, valla hiç de fena değilsin dedim. / Kendimle gurur duydum. / İhtiyaç sahibi birine yardım ettim. / Yeni bir dil öğrendim. / Kendime yeni bir parfüm aldım. / Sürpriz bir hediye aldım. / Yine sürpriz bir hediye verdim. / Bir süre de olsa günlük tuttum. / Çok tanımadığım birine arkadaşlık teklifi gönderdim. / Uzun süredir görmediğim eski bir arkadaşımla görüştüm.


TOPLAM PUAN …. / 35


2. Aşağıdakilerin her biri 2 puan değerinde. Sende hangileri var?

Resim yapıyorum ya da kendimce çiziyorum. / Amatörce olsa da bir enstrüman çalıyorum. / Blogum var, düzenli yazıyorum. / Çocukluğumdan beri yaptığım bir spor var. / Çok iddialı değilim ama koleksiyon yapıyorum. / 5 farklı ülkeden arkadaşım var. / Kütüphanemde 250’den fazla kitap var. / En az 1 online aboneliğim mevcut. / Hayatım boyu en az 3 kez iş değiştirdim. / Oyuncaklarımı, karnelerimi, çok eski hediyeleri, mektupları ya da benim için değerli olan objeleri saklarım.


TOPLAM PUAN: …. / 20


3. Son zamanlarda nabzını yükselten ne yaptın? Her biri 1 puan değerinde.

Paraşütle atladım. Valla… / Otomobil yarışlarına katıldım. En azından yan koltukta. / 100 kişinin önünde konuştum. Hiç de fena değildim. / Kendimi tutamadım, sahneye fırladım ve şarkı söyledim. / Bungee jumping! Denedim, tavsiye ederim. / Motorsiklet kullandım, hala da kullanırım. / Yelken yarışına katıldım. / Rolüm küçük de olsa tiyatroda oynadım. / Safariye katıldım. / Dalış yaptım, derinleri keşfettim.


TOPLAM PUAN: …. / 10


4. Hangi kelime seni tarif eder? Her biri 1 puan. Birden fazla işaretlemen hatta hepsini seçmen mümkün.

Mucit / Kitap Kurdu / Maceraperest / Yenilikçi / Deli Dolu / Gezgin / Müzik Tutkunu / Gurme / Girişken /Sosyal Kelebek


TOPLAM PUAN: …. / 10


5. Soruları evet/hayır olarak cevapla. Her evet, sana 1 puan getirecek.

Son 3 yılda birden fazla kere ev değiştirdim. / Hiç tanımadığım biriyle dertleştim. / Kendimi işe/derse/projeye kaptırdım, 24 saat uykusuz kaldım. / Geçenlerde küs olduğum biriyle barıştım. / Kendime bir mentor buldum, çok yardımını gördüm. / Arka arkaya 2 film izledim. / Günlerce evden çıkmadım. / Günlerce eve uğramadım. / Bir çocukla oyun oynadım. / Kaydıraktan kaydım, salıncağa, atlı karıncaya bindim.


TOPLAM PUAN: …. / 10


6. Hangisi seni anlatır?

Parfümün bitti… Mağazadasın…

a. Doğrudan bildin veya kullandığın parfümden bir şişe alırsın.

b. Aklında bir şey var, ama yeni çıkan parfümleri de denersin.

c. Eskisi zaten bitti. Yeni bir şeyler almak ve denemek gerek. Malum mevsim de değişiyor.


Arkadaşınla davette buluşacaksın. En az yarım saat gecikeceğini söylüyor. Sen çoktan ordasın.

a. İçeri girmem. Beklerim. Gelsin, beraber girelim.

b. Dışarıda beklenmez. İçeri girerim. Kimseyi tanımasam da kendimi bir şekilde oyalarım.

c. Bu bir fırsat. İçeri dalar, sosyalleşirim. Yabancılara kendimi tanıtır, sohbete başlarım.


Yeni bir iş. Yeni bir ev. Hatta yeni bir şehir. Bunlar senin için…

a. Nerden çıktı şimdi bu. Biraz düşünelim plan yapalım. Hatta eskisi olsa daha iyi olurdu.

b. Yenilik iyidir. Bana ne katacak, neler getirecek düşünelim yine de.

c. Yeniden zarar gelir mi hiç? Yine ben ama yeni bir macera. Haydi başlayalım.


Kendine A için 1, B için 2, C için 3 puan ver. Bu dahil tüm puanlarını topla.


ARA TOPLAM :


7. Ve son soru... Aşağıda tek bir soru var. Yanıtla bakalım.

Bulduğun yerden, yaşadığın hayattan, yaptığın işten, olduğun kişiden mutlu musun?

Şöyle böyle : 2 Puan

Daha iyi olabilir : 3 Puan

Mutluyum : 5 Puan

Çok mutluyum : 6 Puan


Şimdi lütfen tüm notları topla ve sonucunu değerlendir.


65 Puan ve Altı

Hayatın akıp gidiyor. Daha iyi, renkli ve eğlenceli bir dünya kendiliğinden gelmeyecek unutma. Yaşamın kontrolü sende. Hayatın tadını çıkarmak için daha zengin, hatta çok zengin olmaya da gerek yok. Aksine her gün küçük ancak yeni deneyimlerle, yaşantını çok daha özel kılabilirsin. Kaygılanmayı bırak. Gelecek nasıl olacak dert etme. Biraz rahatla. Hayatın tadını çıkarmaya başla.


65-75 Puan Arası

Sen hayattan zevk almasını bilen, yeni deneyimlere açık birisin. Einstein bilgi seni A noktasından B noktasına taşır; hayal gücü ise her yere demiş. Yapman gereken şey hayallerine biraz daha fazla kulak vermen, duyularını uyarman ve yaşamdaki küçük mutlulukların peşinden gitmen. O yol sana uzak değil. Biraz daha gayret.


75-85 Puan Arası

Tebrikler. Neredesin ne yapıyorsun bilmiyorum ama iyi yapıyorsun. Hayatına bu şekilde devam et. Hem kendini hem de çevreni mutlu ettiğinden eminim. Yıllar geçtikçe ve sen yola böyle devam ettikçe, ben seni alkışlamayı sürdüreceğim. Yaşamdan aldığın zevkin katlanarak büyüdüğünü görüp mutlu olacaksın.


85 Puan ve Üzeri

Vay vay vay… Beni de yanına alsana? Deneyim denen şey, senin ikinci adın olmak üzere. Bilgeliği kitaplarda ya da Uzakdoğu’da aramaya gerek yok. Sen varsın. Fark ettin mi bilmiyorum ama sen hayatı çözmüşsün. Müzik sustuğunda bile, insanlar senin dansını hatırlamaya devam edecek!


294 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page