top of page
  • Onur Y.

En Büyük Sınav En Büyük Fırsat

Hocam, maddi manevi böylesi zor bir dönemde iş mi kurulur, girişim mi olur? Geçenlerde girişimcilik üzerine katıldığım canlı yayında gelen bu soruya cevabım net: %101 olur. Açalım...Dindar biri değilim; ancak din okurum. Kuran, İncil, Tevrat... Kütüphanemde duran kutsal kitaplara ara ara döner, sayfaları karıştırırım. 3 kitapta pek çok ortak öğe var. Bunlardan biri de sınav. Yani Ademoğlu'nun sınanması.


İncil der ki: "Kardeşlerim, çeşitli zorluklarla karşılaştığınızda sevinin. Bilin ki, imanınızın bu şekilde imtihan edilmesi dayanma gücünüzü artıracaktır. Her sıkıntıya katlanmayı öğrenmelisiniz; o zaman eksiği olmayan, olgun ve kâmil kişiler olacaksınız."


Kuran'da da imtihan kelimesi onlarca kez geçer. Biri şöyledir: "Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele."


Bugünkü Kurban ritüeli de Tevrat'a uzanır. İsmail, oğlunu kurban vermesiyle sınanmıştır. Sözcük ayrı yerlerde birçok kez geçer.


En Büyük Sınav

Konuya neden dinden girdim bilemiyorum. Belki de şunu göstermek için: İnsanoğlu binlerce yıldır farklı sınavlardan geçiyor. Pandemiyle beraber modern tarihin en büyük sınavını veriyoruz. Psikolojik ve ekonomik olarak zorlu bir mücadelenin içindeyiz.


Haftalardır gardınızı düşürmeyin, hatta her anlamda daha dikkatli ve özenli olun diye dil döküyorum. Geçenlerde aşının lanse edilmesinin sonra şöyle yazdım: Covid'i aşı durdurmaz. Sabır, azim, disiplin, koy vermemek ve daimi mücadele durdurur. Kış çetin geçecek. Kendinize gelin. Motivasyonunuzu artırın. Azminizi törpüleyin. Dişinizi sıkın. Sevdiklerinizi, ekibinizi ve işinizi koruyun.


Kimsenin bir zamanlama vermesi mümkün değil; ancak bu dönem öyle ya da böyle bitecek. Geride ciddi tahribat bırakacak elbette. İşte tam da bu kısıma odaklanmalı ve yüzünüzü geleceğe dönmelisiniz. Çünkü her büyük kriz, davranış değişikliklerini beraberinde getirir. Yeni anlayışlar , yeni iş fırsatları yaratır. Piyasada boşluklar oluşur.


Unutmayın... Fizik kuralıdır: Doğada hiçbir alan boş kalmaz. İşte de böyledir. Öncüler çıkar ve bu boşlukları doldurur. Sonunda kazanan onlar olur.


En Büyük Fırsat

  • Büyük işler ve girişimler hep kriz sonrası çıkmıştır. Dünya Savaşları, Büyük Buhran, Büyük Finansal Kriz... Kriz her sektörü silkeler. Piyasada doğal seleksiyon olur. Kötü ürünler ve iyi yönetilmeyen şirketler elenir. Yeni işler için fırsat kapıları açılır. Bu dönemi böyle görün.

  • Kriz, toplumsal değişim yaratır. Öncelikler ve ihtiyaçlar değişir. Yeni ve gerçekten faydalı bir iş fikriniz varsa, yola çıkmak için en iyi zaman krizin içinde olduğunuz andır.

  • Yine bir iş kuracaklar... Sözüm size değil. Sakın yapmayın. Başlamayın. Tam anlamıyla yeni değilseniz, tek bir adım bile atmayın. Paranıza ve emeğinize yazık olur.

  • "Pandemide herkes dijitale kaydı. Dijitalden bir şey satalım ve parayı vuralım" diye düşünüyorsanız sonunda vurulan siz olursunuz. Aklınızdan bile geçirmeyin.

  • Ne yaparsanız yapın, sorun çözün. İlla dijital bir iş yapmanız gerekmez. Klasik bir ürünü veya tüketim şeklini alın, ters yüz edin. Daha iyi değil; farklı olmaya çalışın.

  • Marka sebeptir, sonuç değil. Marka olmaya kafayı takarsanız sonunda batarsınız. Markanıza değil iş modelinize odaklanın. Özgün bir iş modeli yakalarsanız, yoldayken zaten markaya dönüşürsünüz.

  • Yatmayın. Kriz dinsin diye beklemeyin. Herkes yatarken siz köpek gibi çalışın. Yol alın. Kriz dindiğinde herkesin önünde olun. Rekabet avantajı elde edin.

  • Sermayem yok diye ağlamayın. Kurban rolü oynamayın. Elinizdekiyle başlayın. Hızlı ve etkili olun. Keşfinizi bağırarak anlatın. Para akıllıdır. Yeni şeylerin kokusunu çabuk alır. Siz ona giderseniz kaçar. Siz işinizi doğru ve yüksek sesle yaparsanız o sizi bulur.

Gençlerle konuşurken şunu çok duyuyorum: Bu dönem bula bula bizi buldu.

Bırakın bu işleri. Bizler şansı bir neslin fertleriyiz.


Bizim büyük büyük babalarımız Dünya Savaşları'nı gördü. Yeryüzünde atom bombası patladı. Taş taş üstünde kalmadı. İspanyol Gribi 18 ayda 50 milyon insanı öldürdü. Gerçek yokluğu ve zorluğu onlar yaşadı. Bizim yaşadıklarımız ve güçlük dediklerimiz solda sıfır kalır.


Kendinizi sarsın. Ayağa kalkın. Söylenmeyin. Zırlamayın. Harekete geçin.

Yönetilen değil yöneten olun.


Haydi...


1.591 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글 1개


ahmetsari
2022년 8월 11일

Cok rahatladim pandemi boyu düsünüp yaptiklarimin tastikini aldim bu yazida. Tskkürler.

좋아요
bottom of page